Duben 2014

Truman Capote - Snídaně u Tiffanyho

29. dubna 2014 v 17:26 | Marie |  Jiní angloameričtí autoři
Překlad Jarmila Fastrová

Snídaně u Tiffanyho, novela Trumana Capota z roku 1958, se dnes řadí mezi klasická díla moderní americké literatury. Autorovi se v ní daří na několika málo stranách rozehrát poutavý i dojemný příběh mladého začínajícího spisovatele, který se sbližuje s Holly Golightly, původně chudou vesnickou dívkou, které se podařilo dostat do vyšší společnosti a žít si bohémským životem, aniž by pracovala. Stýká se totiž s bohatými muži, kteří jí kupují drahé dárky. Capote Holly označil za "americkou gejšu". Vypravěč, "Fred", jak ho Holly nazývá po svém starším bratrovi, kterého jí připomíná, bydlí s Holly ve stejném domě. Z povrchní sousedské známosti se postupem času stává přátelství. Během intimních hovorů se "Fredovi" daří pronikat čím dál hlouběji do Hollyiny duše a poznává ji tak nejen jako skandální a přelétavou mladou ženu, ale také jako citlivé a snivé stvoření. Dozvídá se také, že Holly chodí za peníze navštěvovat do vězení známého zločince, vydávajíc se za jeho neteř. Vztah mezi "Fredem" a Holly také sem tam zaskřípe, ale ve finále se vždy usmíří. Ale v okamžiku, kdy si "Fred" myslí, že Holly už opravdu dobře zná, objeví se před jejich domem jistý doktor Golightly, který se představuje jako Hollyin manžel. Až teď se vypravěč dozvídá celou pravdu, že z Holly se jako z malé holky stal sirotek, že s bratrem byli nuceni krást, aby se udrželi při životě, že doktor se jich ujal a Holly od něj nevděčně utekla... Přes počáteční šok toto zjištění "Fredovi" umožňuje získat na ni úplnější pohled. A jak to s Holly dopadne? Zaplete se do zločineckého skandálu, přestože je sama v podstatě nevinna, a utíká se svým přítelem do jižní Ameriky. Ještě před tím, než fyzicky úplně zmizí z "Fredova" života, prožíváme s ní její obavu, že nikdy nezjistí, co jí vlastně patří, dokud to nezahodí, což je dokázáno na příkladu jejího kocoura, kterého nejdřív nemilosrdně vypustí na ulici, ale potom ho chce zpátky. "Fred" po Hollyině úprku kocoura dlouho hledá, a dokonce ho najde, to už se však Holly nikdy nedozví. Zmizí beze stop. Až jednoho dne objeví společný přítel našich dvou hlavních hrdinů, barman Joe Bell, v novinách fotku afrického domorodce s vlastnoručně vyřezanou dřevěnou soškou s obličejem tolik podobným právě Holly. A k tomu připojený příběh o návštěvě tří bělochů v jeho vesnici, včetně jedné mladé ženy. Tady vlastně novela začíná, tady se vypravěč noří do svých vzpomínek na onu femme fatale...
Snídaně u Tiffanyho je příjemná, svěží, dojemná, smutná, vtipná i nostalgická, zkrátka proměnlivá stejně jako sama hrdinka, kolem které je příběh soustředěn.


O autorovi: Truman Capote (30. září 1924 - 25. srpen 1984) byl americký spisovatel, scénárista a dramatik. Velké množství jeho povídek, novel, divadelních her i jiných literárních útvarů je dnes považováno za klasická literární díla. Snídaně u Tiffanyho poprvé vyšla v roce 1958 a dočkala se slavného filmového zpracování o dva roky později s Audrey Hepburn v hlavní roli.

Truman Capote