Patti Smith - Sbírání vlny

8. května 2013 v 14:58 | Marie |  Jiní angloameričtí autoři
Překlad Lýdie Kárníková

Sbírání vlny je útlá knížečka od slavné americké punkrockové zpěvačky a básnířky Patti Smith, jejíž četbu jsem sice původně neplánovala, ale když jsem ji dostala do ruky, tak jsem prostě nemohla odolat a přečetla ji na jeden zátah. Posledních pár dnů si totiž užívám poslech hudby této umělkyně a s překvapivým zjištěním, že vlastně nikdy nechtěla být hudebnicí, spíš spisovatelkou, jsem se chtěla dozvědět, jaké to je, když píše prózu. S pro Patti Smith běžnější poezií se totiž setkáváme přímo v jejích skladbách, které jsou vlastně zhudebněnými básněmi.
Sbírání vlny ovšem nelze označit jednoznačně za prózu; autorka sice většinou nepíše ve verších, ale nechává se natolik unášet tokem svých myšlenek, nápadů, představ a snů, že forma textu připomíná volný verš. Místy narážíme i na celé básně. Mě osobně nejvíc potěšil překlad básně Kimberly, kterou znám v hudební podobě a originálnímu textu jsem rozuměla jen stěží. Zdařilé přebásnění tohoto výtvoru o vztahu autorky k mladší sestře mi zase o kousek pootevřelo dveře vnitřního světa Patti Smith.
Kniha je tak trochu memoárem, tak trochu deníkem a tak trochu prostě prázdným listem papíru, kam lze bezmyšlenkovitě čmárat a vybít tak svou tvůrčí energii. Hlavní úlohu zde však beze sporu hrají vzpomínky na dětství, které autorka nijak neidealizuje a popisuje jak krásu dětského snění, tvořivosti, upřímnosti a podnikavosti, tak i zážitky jako smrt blízkého tvora. Malou Patti si představuju jako holčičku s hlavou věčně v oblacích, která si svou bohatou fantazií vytváří vlastní svět, ve kterém se vznáší nad zemí nebo v noci pozoruje z okna svého pokojíčku pole a je přesvědčena, že tam tajemní lidé v bílých hábitech sbírají chomáčky vlny (odtud název knihy), přičemž je přesvědčena o reálnosti tohoto světa. Základním předpokladem pro život umělkyně je samozřejmě to, že tento bohatý vnitřní svět jejím dospěním nezanikl, že ho naopak dále rozvíjí, obohacuje a samovolně se v něm ztrácí.
Svazek, který je doplněn leckdy zajímavými fotografiemi, nám tedy představuje jemnocit a křehkost někdy drsně vypadající zpěvačky s nezaměnitelným charakteristicky hlubokým hlasem, s jejímiž sny a představami je radost nechat se unášet.

O autorce: Patti Smith, narozená 30. 12. 1946, je americká zpěvačka, skladatelka, básnířka a výtvarnice, jedna z hlavních protagonistek punku. Debutovala v roce 1975 albem Horses, její nejznámější a nejúspěšnější skladbou je Because the Night z roku 1978. Ve skupině Patti Smith Group účinkovala mimo jiné i s kytaristou Ivanem Králem, emigrantem z tehdejšího Československa. V roce 2010 vydala svou autobiografii Just Kids, za kterou byla oceněna prestižní National Book Award.

Patti Smith (foto Beni Köhler)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama