Le Petit Prince a pár slov k němu

28. prosince 2012 v 18:58 | Marie |  Ostatní
Nemám v úmyslu věnovat Malému princi celý dlouhý rozbor, protože nevím, jestli by mělo smysl rozebírat zde knihu již tolik rozebíranou, jednu z knih světově nejpopulárnějších, na kterou snad každý někdy narazil, tak často citovanou, titul, který tolik lidí uvádí jako svůj vůbec nejoblíbenější.
Také snad není potřeba zamýšlet se nad tím, odkud se tento její úspěch vzal, protože je to snad na první pohled jasné právě díky tomu, že jde o příběh pro děti (i když vlastně tak úplně dětem určený není). Kde jinde než u takovýchto příběhů pozorně čteme mezi řádky? Filosofie Malého prince je krásná, nijak zvlášť komplikovaná, pochopit ji tak může snad každý. Zároveň je Exupéryho příběh stylově čistý a má své osobité a neopakovatelné kouzlo. Voilà, recept na trhák, který se udrží v mnoha zemích světa v žebříčcích bestsellerů po desetiletí a pro jeho úspěch se kolem něj budou dít i drobné špatnosti, jako krádeže překladů a podobně.
Pro mě je Malý princ, tedy přesněji Le Petit Prince, hlavně první knihou, kterou jsem celou přečetla francouzsky. Úspěšně, hlavně díky všem vlastnostem knihy zmíněným výše. A taky proto, že jsem Malého prince v ruce nedržela poprvé. Do školy chodím desátý rok a za tu dobu byla tato knížečka povinnou četbou již dvakrát (na dvou různých školách, pochopitelně). Zajímavé je, že ze čtvrté třídy, kdy jsem ji četla poprvé, si skoro nic z Malého prince nepamatuju a myslím si, že ho děti v tom věku nemusí pořádně pochopit (v té záplavě pohádek a příběhů pro děti, za kterými se nic moc hlubšího neskrývá).
Na závěr mi moje šťouravost nedá, abych poukázala na absenci ženských postav v knize. Lidé na planetkách, které hlavní hrdina navštěvuje, mají být vzory lidí, kteří žijí na naší zemi. A někde jsem zaslechla, že ženy tvoří polovinu populace. V králi, domýšlivci, pijanovi, lampáři ani v zeměpisci ale žádnou ženu nespatřuju. Jediným ztělesněním něčeho "ženského" je asi ona marnivá květina Malého prince. Pěkný obrázek poloviny populace.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama