Václav Havel - Moc bezmocných

13. ledna 2012 v 22:11 | Marie |  Ostatní
Přestože mám již nějakou dobu rozečtené Deníky Virginie Woolf, smrt Václava Havla mě vyburcovala na chvíli svůj čtenářský program změnit a podívat se na jeho nejznámější esej.
Moc bezmocných je politický esej z roku 1978. Je rozborem tehdejšího politického režimu, disidentství a myšlenky i možného působení Charty 77.
Na začátku eseje autor charakterizuje tzv. "post-totalitní režimy", tedy režimy tehdejšího působení Sovětského svazu, a odlišuje je od diktatur (které považuje za ty opravdu totalitní režimy). Poté podává obraz života lidí v onom "post-totalitním" režimu, využívá přitom příkladů konkrétních lidí, jako například zelináře, který dá do výlohy svého obchodu heslo "Proletáři všech zemí, spojte se!" Má však pro takového zelináře toto heslo opravdu nějaký význam? A jaký dopad má na jeho zákazníky? Ovšem, že zelinář pravděpodobně dělá jen to, co mu nařídil někdo "shora", je to pro něj prostě něco, co se dělá, přizpůsobení se režimu. Stejně bezvýznamné je heslo i pro většinu lidí, kteří ho ve výloze spatří. Jaksi "splývá s okolím". K příkladu zelináře se autor opakovaně vrací.
Dále Havel rozebírá "život v pravdě" a "život ve lži" a vysvětluje, jak chápe a jak by mělo být chápáno slovo disident.
Nejvíc mě v knize zaujala úvaha o "paralelních strukturách", tedy myšlenka, že podobně jako "paralelní kultura" (zakázaní spisovatelé, hudebníci atd.) by mohlo vzniknout například i "paralelní vzdělání", "paralelní zahraniční styky" nebo dokonce i "paralelní ekonomika" a z toho všeho by mohl vzejít celý "paralelní stát". Havel si však nemyslí, že by něco takového mohlo jako jakýsi underground "života ve lži" fungovat.
Necítím se být tak úplně kompetentní vyvozovat z Moci bezmocných nějaký vlastní názor. Esej mě sice zaujal, ale nemyslím si, že jsem jej zcela pochopila. Jednou se k němu budu muset vrátit. Přesto jsem ráda, že jsem si Moc bezmocných přečetla už teď, protože patří k jistému standardu politického vzdělávání a, jak řekl jistý americký filosof, kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama