Sejde z očí, sejde z mysli?

23. prosince 2011 v 19:23 | Marie |  Téma týdne
Václav Havel zemřel. A co bude dál? Sejde z očí, sejde z mysli? Takoví snad Češi nejsou. Nebo ano? Je pravda, že většinou to bývá tak, že když se něco závažného stane, tak se o tom nějakou kratší dobu hodně mluví, jsou toho plná média, ale pak jako by se na to zapomnělo. Já osobně věřím, že v případě Václava Havla to tak nebude, neboť člověk, který dovedl náš národ ke svobodě, přeci jenom naše životy poznamenal mnohem víc než kdokoliv jiný. Vždyť jací bychom bez něj byli? Jaký by byl náš život?
Mně osobně s Václavem Havlem pojí hned několik věcí. Například datum narození, neboť jsem na tento svět přišla přesně o šedesát let později než on. Ještě než se to stalo, byli moje máma a její přátelé těmi studenty, které Havel v boji za svobodu sjednotil a vedl. Byl spolužákem mého dědečka. A hlavně - byl jedním z nás, obyčejným člověkem. Mrzí mě, že jsem se s ním za svůj krátký život nestihla setkat.
Velkým zklamáním je pro mě přístup některých mých vrstevníků k této tragické události. Setkala jsem se již s více reakcemi typu: "Jé, státní smutek, vždyť nějaký lidi umíraj pořád...". Jedinci, kteří je pronášejí, si asi neuvědomují to, co jsem již zmínila výše. Nebo ho prostě řadí do kategorie český politik, a to je kategorie špinavá a nečestná, za kterou si čeští politici mohou sami. Jen málokoho z nich jsme si mohli a můžeme vážit. Václav Havel mezi ně zcela určitě patřil.
V souvislosti s jeho úmrtím jsem si vyslechla jeho novoroční prezidentský projev z roku 1997 (to mi byly tři měsíce) a hned z několika důvodů mě velmi zaskočil. Jednak proto, že se zcela lišil od těch novoročních projevů, které jsem si v posledních několika málo letech zvykla poslouchat od našeho současného prezidenta. Václav Klaus totiž je, dle mého názoru, typickým představitelem oné kategorie "český politik", a svou práci tak sice odvádí, ale velmi sebestředně a neempaticky. Havel byl přesným opakem, protože ho v první řadě nezajímala vlastní kapsa, ale občané jeho státu. Jeho projevy byly příjemně lidské. Kromě toho mě zaskočil také svou aktuálností, neboť problémy, na které v něm Havel poukazuje, jsou stále v podstatě stejné.
Doufám, že se jedna z posledních Havlových veřejných slov vyplní a že opravdu "bude lépe". Věřím, že příští prezident bude lepší než Klaus. Věřím, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 nathali nathali | Web | 23. prosince 2011 v 19:37 | Reagovat

Šťastné a veselé Vánoce,krásné dárky a plno lásky.
přeje:
http://framboiseblog.blog.cz

2 Olivka Olivka | Web | 23. prosince 2011 v 19:48 | Reagovat

Je zvláštní, ale Klaus není dobrý snad nikomu. Je to možná tím, že je nástupcem Havla a všichni mají stále tendenci je srovnávat. Nemůžu říct, kdo je lepší: když byl Havel prezidentem, byla jsem malá a politiku nechápala, a Klause tím pádem nemám s kým srovnávat.
Nicméně si myslím, že lidé brzy zapomenou. Každý má vlastních starostí tolik, že si to druzí neumí představit. Nezapomenou, kdo byl a co udělal, ale nebudou tím žít tak, jako v těchto dnech; beztak bych řekla, že na něj nikdo před jeho smrtí tak intenzivně nemyslel.
Zemřel veliký člověk, ale stále jen člověk. A umírají i mladší a těch si nikdo nevšimne.
(Promiňte, vše je ovlivněno zejména tím, že mi před měsícem a půl zemřel bratranec, který rozhodně neměl celý život k užívání a musel se spokojit pouze se třiceti léty.)

3 Sheppard Sheppard | E-mail | Web | 23. prosince 2011 v 20:09 | Reagovat

Musíme jeho odkaz žít každý den.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama