Za soumraku

17. září 2011 v 19:24 | Marie |  Michael Cunningham
Překlad Veronika Volhejnová

Místo a doba děje: New York, současnost

Základní dějová osnova: Manželé Peter a Rebecca Harrisovi vedou poklidný život víceméně úspěšných newyorských čtyřicátníků. Peter je majitelem galerie, Rebecca redaktorkou společenského magazínu, jejich dvacetiletá dcera Bea, kvůli které má Peter výčitky svědomí, že nebyl dost dobrým otcem, žije mimo město. K Harrisovým má na krátký čas přijet Rebečin problémový bratr Ethan přezdívaný Omyl. Peter z toho není příliš nadšený, neboť ví, jaké starosti s Ethanem, který nedokončil univerzitu a skončil na drogách, jsou. Po pár dnech, co u nich mladík bydlí, Peter zjišťuje, že je už zase na drogách. Zároveň pocítí, že ho Ethan nějakým zvláštním způsobem přitahuje, později si uvědomí, že to má hodně co do činění s jeho v mládí tragicky zesnulým starším bratrem Matthewem. Je rozhodnutý Rebecce o tom, že její bratr bere drogy, říct, ale nějak se k tomu nemůže dostat. Mezitím (kniha se odehrává jen během několika dní) se vztah Petera a Ethana posune o něco dál - políbí se, vyznají si lásku. Peter už začíná plánovat, jak Rebeccu kvůli jejímu bratrovi opustí, i když tomu zřejmě ani sám nevěří. A pak Ethan prostě zmizí. Nejdřív ani Rebecca, ani Peter neví, co se s ním stalo, kam šel. Poté se Ethan Peterovi ozve, krátce se sejdou a Peter se dozvídá, že se Ethan stěhuje do San Francisca, kde hodlá vést spořádaný život. Peter je zmatený, přijde mu, že ho Ethan jen zneužil, aby neřekl Rebecce, že je už zase na drogách. Nakonec, když už jsou s Rebeccou zase sami, se rozhodne, že jí poví o všem, co se stalo.

Hlavní postavy, jejich charakteristika: Peter Harris: Na první pohled na něm není nic zvláštního, dal by se jednoduše charakterizovat jedním slovem - průměrný. Až když se dozvídáme o jeho vztahu k Matthewovi, začínáme chápat jedinečnost jeho osobnosti. Zejména v pasážích, kde autor popisuje jeho dospívání, nalézáme jeho úžasný pohled na to, co nazýváme krásou. Tento motiv se objevuje znovu tam, kde Peter obdivuje Ethanovu nebývalou působivost. Onen aspekt docela blízce souvisí s Peterovou nejasnou sexuální orientací. V dospívání je platonicky zamilovaný nejen do svého bratra, ale i do jeho kamarádky. Ethan pro něj představuje něco až neskutečně fantastického a dokonalého, zároveň však nepochybujeme o tom, že miluje svou manželku.
Ethan Taylor: Jelikož je román vyprávěn z Peterova pohledu, tak do Ethanovi složité osobnosti tak dobře, jako do té Peterovi nevidíme. Těžko říct, co všechno si Ethan myslí, co prožívá. Snad se dá říct, že je jako benjamínek rodiny až příliš sebevědomý, možná tak trochu rozmazlený fracek. Svým způsobem si dělá co chce, ale kdo by ho mohl nemít rád? Myslí to vážně, když Peterovi vyznává lásku, nebo je to jenom způsob, jakým si chrání vlastní zadek?
Rebecca Harrisová: Rebecca hraje ve většině románu spíš vedlejší roli. Možná je jen jakýmsi Peterovým ženským ekvivalentem - zdánlivě totiž také vypadá průměrně, ale u ní, vzhledem k tomu, že je její postava vedlejší, nelze tak dobře říct, zda tomu tak skutečně je nebo není. Každopádně bezmezně miluje Petera i svého bratra a pro oba je neskonale důležitá. Její role je nejdůležitější v úplném závěru, kdy s Peterem řeší, zda se rozejít nebo ne, a když se rozhodnou zůstat spolu, tak jí Peter začne vyprávět o všem, co se mezi ním a Ethanem stalo. Její reakci se však už nedozvíme.

Autorův záměr: Tímto románem Michael Cunningham jen potvrzuje svůj výrok, že "všichni jsme tak trochu gayové". Nesnaží se jednoduše nalinkovat sexuální orientaci svých postav, ukazuje, jak je strašně naivní a nedůležité lidi prostě rozdělovat. V románu také dominují další dvě typicky "cunninghamovská" témata, a to jsou krása a láska. Krása je zde Peterovým pohledem popisována jako něco až zbožného, s láskou je to o něco složitější, protože vidíme hned několik "druhů" lásky: Peter - Rebecca, Peter - Ethan, Peter - Matthew, Rebecca - Ethan. Zároveň se v knize objevuje i pro autora jedno nové téma, a to je podstata umění.

Umělecké a kompoziční prostředky: Autor používá spisovný jazyk, v častých dialozích, jichž je mistrem, občas používá hovorové výrazy a zdůrazňuje dialekty jednotlivých postav. Kniha se dělí na několik kapitol.

Vlastní názor: Přestože se někomu může zdát téma románu poněkud banální, podle mě je to mistrně napsané dílo. Cunningham ví, co dělá, a občas si říkám, že by mohl psát o čemkoliv a bylo by to dokonalé. Ale nejsou si témata, která si volí, místy až moc podobná? Všechny jeho romány jsou sice o kráse a o lásce, ale každý je přesto úplně jiný, jsou psány z různých úhlů pohledu a vyplývají z nich rozdílné závěry a poselství.

O autorovi: Michael Cunningham se narodil v roce 1952 v Ohiu, napsal několik románů, z nichž do češtiny byli přeloženy Domov na konci světa (A Home at the End of the World,1990, česky 2005), Hodiny (The Hours, 1998, česky 2002) a Vzorové dny (Specimen Days, 2005, česky 2006), za Hodiny získal v roce 1999 Pulitzerovu cenu. Za soumraku (By Nightfall, 2010) je zatím jeho poslední román.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama