K majáku

2. dubna 2011 v 22:44 | Marie |  Virginia Woolf
Překlad Kateřina Hilská

Místo a doba děje: Skotský ostrov Skye, 1910-1920

Základní dějová osnova: První část vypráví o rodině Ramsayových a jejích přátelích, kteří společně tráví dovolenou v domě na ostrově. Nejmladší z dětí, pětiletý James, se touží podívat k blízkému majáku. Paní Ramsayová ho neustále ujišťuje, že se k němu podívá, ale pan Ramsay mu pořád připomíná, že se k majáku nepojede, protože bude ošklivé počasí, přestože si uvědomuje, že to chlapce poznamená. Vedle toho řeší první část ještě vztahy mezi ostatními postavami: malířkou Lily Briscoovou, spisovatelem panem Carmichaelem, mladými snoubenci Paulem a Mintou, Andrewem, Prue, Nancy, Jasperem a Cam (dětmi Ramsayových) a dalšími. Druhá část se odehrává již po 1. světové válce. Setkáváme se zde s hospodyní McNabovou, která uklízí letní sídlo Ramsayových, aby se sem mohli po několika letech opět vrátit. Dozvídáme se, že náhle zemřela paní Ramsayová, stejně jako Andrew, který zahynul při válce a Prue, jíž vzal život první porod. V poslední části se opět setkáváme s panem Ramsayem, Jamesem, Cam, Lily Briscoovou a panem Carmichaelem, kteří znovu tráví dovolenou ve svém domě a vyrovnávají se se ztrátami ve svých řadách. Pan Ramsay trvá na tom, že se musí jet k majáku, po čemž James jako dítě tak toužil. Nyní patnáctiletý James a jeho o rok starší sestra Cam se vydávají na cestu jen z otcova nařízení, jejich tužby se změnily.

Charakteristika hlavních postav: Paní Ramsayová - žena v domácnosti, jemná, citlivá bytost, nedostatečně vzdělaná, nekonečně milující své děti, oddaná a podřízená svému muži, ochotna pro něj udělat cokoliv.
Pan Ramsay - filosof, který se neustále povyšuje nad své spolubydlící, velmi sebevědomý. Miluje svou ženu i své děti, ale to vyplývá na povrch až na konci knihy, kdy autorka podává podrobnou analýzu jeho vztahu k Jamesovi a Cam.
Lily Briscoová - malířka, která se nikdy nevdá a velmi ji zasáhne smrt paní Ramsayové, protože k ní měla hluboký vztah. Na ostrově čerpá inspiraci pro své obrazy.

Autorčin záměr: Autorka použila pro svůj román zdánlivě banální téma - odloženou výpravu k majáku. Jeho prostřednictvím však vyjadřuje vše, co se mezi hlavními postavami odehrává, zvláštní napětí a soudržnost v rodině, a zároveň podává studii konfliktu mezi mužským a ženským principem.

Jazykové a kompoziční prostředky: Román je napsán pro Virginii Wolfovou typickou metodou proudu vědomí. Autorka používá er-formu, kniha se dělí na tři části: Okno, Čas běží a Maják, které se dělí na jednotlivé kratší kapitoly.

"Doplnila snad Příroda, co člověk posunul vpřed? Dokončila to, co začal? Se stejným uspokojením shlížela na jeho bídu, promíjela mu jeho nízkost a přijímala jeho muka. Byl tedy ten sen o sdílení, završení čehosi, nalezení odpovědi v samotě na pláži pouhým odrazem v zrcadle a zrcadlo samé pouze skelností na povrchu, jež vzniká v nehybnosti, zatímco ušlechtilejší síly pod ní spí? Netrpělivý, zoufalý, přece nebyl ochoten odejít (neboť krása nabízí svá lákadla, krása utěšuje) - i když kráčet po pláži sem a tam nebylo možné; kontemplace se stala nesnesitelnou; zrcadlo se rozbilo."
(citát z knihy)

Vlastní názor: Tuto knihu řadím mezi to nejlepší, co Virginia Woolfová napsala. Líbí se mi, jak dokonale zvládá charakterizovat jednotlivé postavy a vztahy mezi nimi a jak dokáže vyjádřit jednotlivé pocity a nálady a dodává tak knize jedinečné kouzlo. K majáku je jednoznačně dílo obsahující velmi hlubokou myšlenku.

O autorce: Virginia Woolf se narodila 25. 1. 1882, žila v Londýně a později v Richmondu. Většinu života trpěla maniodepresí a několikrát se nervově zhroutila. Jejím nejznámějším dílem je Paní Dallowayová z roku 1925, která inspirovala světoznámý román a stejnojmenný film Hodiny. K majáku (v originále To the Lighthouse) poprvé vydala v roce 1927 a mnozí odborníci tento román považují za její vůbec nejlepší. 28. 3. 1941 spáchala sebevraždu.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Shyrker Shyrker | E-mail | 12. dubna 2011 v 11:07 | Reagovat

Moc hezká anotace.

2 Marča Marča | 12. dubna 2011 v 15:59 | Reagovat

Díky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama