Arnošt Lustig - Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

26. dubna 2011 v 20:24 | Marie |  Ostatní
Místo a doba děje: Polsko (hlavně koncentrační tábor v Osvětimi), Německo, 1943

Základní dějová osnova: Děj začíná v Osvětimi. Nacisté zajmou bohaté židovské obchodníky vlastnící americké pasy a namluví jim, že je za jistý (nemalý) finanční obnos dopraví do Spojených států. Setkáváme se zde se třemi hlavními postavami - Hermanem Cohenem, Kateřinou Horovitzovou a Bedřichem Brenskem. Herman Cohen je jeden ze židovských obchodníků, který se rozhodne zachránit od jisté smrti mladou polskou tanečnici Kateřinu Horovitzovou. Ta nabídku samozřejmě přijímá, ale velice ji tíží, že musí opustit svou rodinu, jejíž všichni členové byli hned po příjezdu do tábora zavražděni (to však Kateřině dochází až později). Bedřich Brenske je nacistický důstojník, jemuž byla skupina dvaceti boháčů svěřena a který se z nich po celou dobu snaží jen všemožnými způsoby vymámit peníze na německý účet. Jezdí se skupinou po celém Německu (několikrát se vrací i do tábora) a nutí je podepisovat šeky, jeho lži však prohlédne jen jeden z boháčů (který je ihned zastřelen), ostatní raději slepě věří. Kateřina se musí za Hermana Cohena vdát, protože americký pas nevlastní. Oddává je rabín Dajem z Lodže, který při improvizovaném obřadu zpívá místo radostných písně smuteční, čímž vlastně předpovídá Kateřinin osud. To je ta modlitba pro Kateřinu Horovitzovou.
Když už má Brenske pocit, že si jeho země dost nacpala kapsy, opět se vrací do tábora a namluví obchodníkům, že pro další cestu je nutné, aby se umyli. Jsou zavedeni do sprch, které jsou ve skutečnosti plynovou komorou. Všichni jsou nuceni se svléknout a ponížit se tak před nacistickými vojáky. Kateřině všechno dojde a odmítá ztratit svou důstojnost; ví, že zemře, a chce zemřít jako člověk. Sebere jednomu z vojáků zbraň a zastřelí ho, další zraní. Chce tak jakýmsi způsobem pomstít svou vyvražděnou rodinu. Poté do "sprch" přiběhne Brenske s vězeňským komandem a zastřelí Kateřinu Horovitzovou i všechny obchodníky.

Hlavní postavy, jejich charakteristika: Herman Cohen - ničím zvláštní obchodník, velmi štědrý člověk, který lituje lidí, kteří táboru uniknout nemohou, a právě proto se rozhodne zachránit Kateřinu Horovitzovou.
Kateřina Horovitzová - devatenáctiletá dívka, která je stále něco mezi dospělým dítětem, ale když prokoukne Brenskeho kolosální lež, ztrácí veškerou dětskou naivitu.
Bedřich Brenske - nacista, vynikající řečník a manipulátor, působí sympaticky, ale je ztělesněním neskutečného zla. Pokud známe jeho záměr, všechno, co říká, se nám zdá až neskutečně absurdní.

Autorův záměr: Autorovým záměrem je popsat dobu a prostředí, které sám prožil a ukázat na zvrácenost nacistického myšlení. Zároveň také čtenáři sděluje, že dobří lidé jsou stále mezi námi a jsou ochotni nám podat pomocnou ruku (Herman Cohen), i když v tomto případě byla tato pomoc zbytečná. Kateřina Horovitzová představuje neskutečnou lidskou sílu a odvahu.

Jazykové a kompoziční prostředky: Kniha je psána spisovným jazykem, autor volí pro vyprávění příběhu er-formu. Bedřich Brenske používá ve své řeči hodně pleonasmů. Novela se dělí na tři kapitoly.

Vlastní názor: Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou je kniha, která může svou tragičností a celkovou ironií čtenáře hodně zasáhnout i proto, že vychází ze skutečných událostí. Mě příběh zpočátku moc nebavil, ale dějové události nabíraly čím dál rychlejší spád a nakonec jsem už jen hltala každé slovo. Je to velmi zajímavý příběh a je důležité o něm přemýšlet nejen jako o událostech dob minulých, ale i jako o analýze zla sahající až do současnosti, protože zlo bude v lidské společnosti vždy aktuální téma.

Filmové adaptace: 1965, Československo, režie Antonín Moskalyk

O autorovi: Arnošt Lustig (1926-2011) byl jedním z nejvýznamnějších českých autorů próz s židovskou tematikou. Prošel dvěma koncentračními tábory, jako mladému muži se mu podařilo uprchnout z tzv. pochodu smrti a skrýval se až do osvobození. Mezi jeho nejzdařilejší díla patří novela Dita Saxová (1962), Hořká vůně mandlí (1968) a Miláček (1969). Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou byla poprvé vydána roku 1964, Lustig ji napsal za jednu noc.

Arnošt Lustig
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Raduš Raduš | E-mail | 1. července 2011 v 9:00 | Reagovat

Ahoj,pokud jsi tuhle knihu četl(a),ozvi se mi prosím na e-mail,měla bych dotaz :) Děkuju,R.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama