Tři guineje

8. února 2011 v 20:52 | Marie |  Virginia Woolf
Překlad Stanislava Pošustová

Tři guineje, které byly napsány roku 1938, jsou esejem, ve kterém se autorka myšlenkově vyrovnává s hrozbou války. Odpovídá v nich na dopis jistého právníka, který se ptá, jak podle ní mohou ženy zabránit válce. Woolfová se na tuto otázku pokouší odpovědět podrobným rozborem všech souvisejících okolností, jako ženy a vzdělání, ženy a zaměstnání, ženské obsazení ve vysokých vládních institucích, ženská závislost na otci nebo manželovi, vztah žen k bratrům, feminismus jako přežitý pojem.
V první části rozebírá dopis od dobrovolné pokladní, která ji žádá o příspěvek na organizaci, pro kterou pracuje - vybírá peníze na rekonstrukci ženské univerzitní koleje. Woolfová si určuje podmínky, pod kterými jí příspěvek pošle, a nakonec dochází k názoru, že přispěje jen tehdy, když peníze nebudou použity na rekonstrukci koleje, ale doslova na její "spálení", přeneseně tedy na změnu systému vzdělávání žen na univerzitách a zničení starých předsudků.
Druhá část nám přináší jinou dobrovolnou pokladní, která žádá o finanční i jiný příspěvek na organizaci pomáhající ženám v zaměstnání, které se samy živí. I jí nakonec autorka příspěvek posílá, a také za předem určených podmínek; tentokrát to však není radikální změna v celém systému, ale "jen" "pomoc všem patřičně kvalifikovaným lidem bez ohledu na pohlaví, společenské postavení nebo barvu, aby mohli vykonávat jejich povolání, a dále pod podmínkou, že se při výkonu svého povolání nedají odloučit od chudoby, cudnosti, posměchu a svobody od nereálných závazků věrnosti" přičemž autorka tyto termíny dále upřesňuje.
V poslední části se nejen snaží konečně odpovědět na počáteční otázku, ale také vyvodit nějaký závěr z částí předchozích. Podrobněji se zde zabývá také soukromým i společenským vztahem žen ke svým mužským příbuzným (otcům, bratrům) a postavením žen v církvi, které vidí zvlášť kriticky. Nakonec dochází k závěru, že pokud ženy chtějí zabránit válce, musí to dělat nejen ochranou kultury a intelektuální svobody, ale také to provádět úplně jinak než muži, využít svého postavení "těch mimo". Její odpověď tak nakonec může vyznít pro mnohé trochu provokativně, protože podává podrobnou analýzu války a snaží se proniknout klamavými zástěrkami onoho míru, který je jen pokračováním války. Jak se však bohužel zdá, válce se jí zabránit nepodařilo. Snad proto, že existovalo tak málo lidí, kteří by se s jejími názory ztotožnili.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama