Vlny

18. ledna 2011 v 12:04 | Marie |  Virginia Woolf
Překlad Martin Pokorný

Místo a doba děje: Velká Británie - Londýn a blíže neupřesněná místa, doba se nezmiňuje, je rozsáhlá (cca jeden lidský život), lze ji pokládat za dobu autorčina života


Základní dějová osnova: Kniha je založena na prolínání se šesti hlasů, a to hlasů přátel Bernarda, Nevilla, Louise, Jinny, Susan a Rhody, v románu je důležitá také postava Percivala, jehož smrt (zemře vcelku mladý ve válce v Indii pádem z koně) ostatní postavy velmi zasáhne. Knihou se vlastně odvíjí celé životy šesti přátel, jejich životní úspěchy a neúspěchy, jejich ambice a touhy, jejich pocity ať už jako dětí, nebo jako starých lidí, kteří mají život za sebou a pátrají po jeho smyslu. Autorka zároveň přirovnává lidský život k jednomu dni na pláži, rytmus a čas jsou udávány pochody slunce a mořské vlny vlastně představují plynutí oněch životů, Bernard, Neville, Louis, Jinny, Susan a Rhoda ví, že za každou vlnou přichází jen další a další vlna a nikdy nelze předem vědět, co přinese.


Hlavní postavy (charakteristika): Bernard - v mládí mezi přáteli velmi oblíbený díky svému talentu vymýšlet a vyprávět příběhy, tato vášeň mu vydrží takřka po celý život. Velmi brzy se zasnoubí, ale neožení se, to až později má tuto potřebu (také zakládá rodinu). Je rovněž velkým milovníkem literatury a ztotožňuje se s Lordem Byronem.
Neville - Bernardův věrný přítel, básník, kterého Percivalova smrt poznamená ze všech nejvíc, protože ho jako chlapec a
mladík velmi miloval. Neožení se, ani nemá děti.
Louis - jako chlapec bojující se svým australským přízvukem, kvůli kterému proti své vůli vybočuje z davu, v dospělosti se stává naprosto obyčejným úředníkem, jako si to přál.
Jinny - na škole (kterou všichni studovali společně) velmi oblíbená, celý život prahnoucí převážně po lásce, v dospělosti je takovou vrbou svých přátel.
Susan - celé mládí chce být jako Jinny, zároveň se před ní trochu stydí. Percival ji miloval, ona se však brzy vdala a měla spoustu dětí s někým jiným. Právě v mateřství nachází svou útěchu a seberealizaci.
Rhoda - celý život podivínka a outsiderka. Jen ona a Neville nezaloží rodinu. Její osud končí tragicky, sebevraždou.

Autorčin záměr: Autorka chtěla svým nejexperimentálnějším dílem patrně popsat pomíjivost lidského života, jak je vlastně krátký, když se dá přirovnat k jedinému dni. Na začátku máme před sebou šest mladých ambiciózních lidí a o pár desítek stran později už z nich klidně můžou být jen lidské trosky. Bernard je třeba na konci doslova znechucen životem. Přesto však ukazuje, že tu šestice nebyla zbytečně, určitě po sobě něco zanechala, ať už potomky nebo literární díla a Bernard, Neville, Louis, Jinny, Susan a Rhoda jistě měli pro co žít - ať už pro úspěch, pro lásku, pro slova nebo pro samotné přátelství.

Umělecké a kompoziční prostředky: Lyrický román psán přímou řečí šesticí hlasů, tedy v ich-formě, metodou proudu vědomí, přičemž autorka přeskakuje z myšlenkových pochodů jednoho jedince hned do myšlenek jiného. Kniha se dělí na několik kapitol z nichž každá vyjadřuje jiné období lidského života a na jejímž počátku popisuje onu pláž, jíž dodává čas a rytmus, slunce a vlny.

"Každý z nás byl ale jiný. Vosk, ten panenský vosk, jenž halí páteř, roztál každému z nás do jiných shluků skvrn. Chrochtání příštipkáře, co přefikl holku mezi angrešty, prádlo na šňůře, pevně vzduté, mrtvý muž ve stoce, jabloň, strohá v měsíčním svitu, krysa prolezlá červy, třpyt, z něhož kape modř - to vše brázdilo a třísnilo náš bílý vosk, každému odlišně. Louis byl znechucen podstatou lidského těla, Rhoda naší krutostí, Susan nedovedla vyřknout, co cítí, Neville chtěl řád, Jinny lásku a tak dál. Strašlivě jsme trpěli, dělíce se do nespjatých těl." (citát z knihy)

Vlastní názor: Vlny jistě zanechávají ve čtenáři hluboký dojem, protože autorka vynáší na povrch témata smrti, života a jeho více či méně poklidného plynutí a nutí tak čtenáře k zamyšlení. Přijde mi, že jako se v Paní Dallowayové snaží popsat jeden den jako celý život, ve Vlnách je to právě naopak - zde vykládá celý život jako jeden den. Její fascinace časem je více než patrná. Líbí se mi idea knihy vystihnout pomocí šesti postav vlastně celé lidstvo a ukázat, jak jsme všichni stejní a zároveň přeci jen jiní, protože v knize osud každé postavy končí rozličně. Postava Rhody je podle mě do jisté míry sama autorka, ale rysy její povahy lze určitě najít i v jiných postavách.


O autorce: Virginia Woolf se narodila 25. 1. 1882, žila v Londýně a později v Richmondu. Většinu života trpěla maniodepresí a několikrát se nervově zhroutila. Jejím nejznámějším dílem je Paní Dallowayová z roku 1925, která inspirovala světoznámý román a stejnojmenný film Hodiny. Vlny (v originále The Waves) poprvé vydala v roce 1931 jako své nejexperimentálnější dílo, vlastně jakýsi přechod mezi prózou a poezií. 28. 3. 1941 spáchala sebevraždu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama