Virginia & Leonard

25. ledna 2011 v 23:22 | Marie |  Virginia Woolf
Přidávám ještě poslední článek napsaný na počest Virginiiných narozenin.

Virginia a Leonard Woolfovi jsou snad nejpozoruhodnější manželskou dvojicí v historii. S Virginií se seznámil přes jejího bratra Thobyho, se kterým studoval v Cambridgi. Dvakrát ji požádal o ruku a ona dvakrát odmítla. Poté odjel na Cejlon (dnešní Srí Lanka). Když se po roce vrátil, opět ji žádal o ruku a ona nakonec svolila. Sňatek uzavřeli v roce 1912. Založili spolu (samozřejmě nejen oni dva, celý okruh jejich přátel) skupinu Bloomsbury Group.
Roku 1917 si Leonard založil vlastní nakladatelství Hogarth House, které později vydávalo všechny Virginiiny knihy.
Jejich vztah byl zajímavý hned z několika důvodů: Leonard měl židovský původ a Virginia měla antisemitské názory, přesto ho milovala. Dále museli oba věřit v otevřené manželství, neboť Virginia po sexuálním zneužívání svými bratry v dospívání opovrhovala sexuálními styky s muži. Oba tak měli své milenky. Po Virginiině sebevraždě v roce 1941 se zamiloval do o dvacet dva let mladší umělkyně a litografky Trekkie Parsons.
Že to však byla dá se říci "šťastná" dvojice (i když sama vážně pochybuji, jestli Virginia opravdu vedla šťastný život, vezměme v potaz její psychické choroby) dokazuje například Virginiin dopis, který napsala Leonardovi před sebevraždou: "…dal jsi mi největší možné štěstí…" "…nemyslím si, že by dva lidé mohli být šťastnější, než jsme byli my…"
Ale i když třeba nebyli milenci nebo příkladnými manželi, určitě byli skvělými, možná i nejlepšími přáteli, a to je pro život stejně, občas ne-li víc důležité, než láska.

Virginia a Leonard
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Smithd912 Smithd912 | E-mail | Web | 23. února 2017 v 23:27 | Reagovat

Hi there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a marvellous job! keeddebkdkbfddge

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama