Ernest Hemingway - Stařec a moře

23. ledna 2011 v 14:46 | Marie |  Jiní angloameričtí autoři
Tak zase trocha povinné literatury... dalo se to přetrpět, ale jsem ráda, že jsem se teď zase vrátila k Woolfové (konkrétně k jejím esejím, u kterých se kupodivu docela dobře bavím ).

Překlad František Vrba

Místo a doba děje: Kuba, autorova doba

Základní dějová osnova: Santiago je starý rybář, který se jednoho dne vydává na moře tak, jako to dělal už nesčetněkrát. Dřív mu při rybaření pomáhal chlapec, Manolin, ale ten teď rybaří s jinou, úspěšnější lodí, přesto starce často navštěvuje a být jen po jeho, dál by rybařil s ním (chlapcovi rodiče si to nepřejí). Stařec se dostane dál na moře, než je obvyklé a zabere mu obrovská ryba, se kterou s vypětím všech sil bojuje celé tři dny. Nakonec ji přiváže na člun a pluje zpátky, jenže rybu mu sežerou žraloci, se kterými dramaticky bojuje při jejich nesčetných útocích a jeho život visí na vlásku. Nakonec se naprosto vyčerpán vrací domů pouze s rybí kostrou, již obdivují ostatní rybáři pro její velikost. Chlapec, který si dělal o starce starosti, je rád, že se vrátil živý a přislíbí mu svůj návrat na jeho loď, kam se může vrátit proto, že v předchozích dnech byl v rybaření úspěšný a vydělal peníze, takže teď se zas mohl u starce učit.

Hlavní postavy, jejich charakteristika: Santiago - v rybaření velmi zkušený, přes svůj věk stále silný muž. Moře miluje, protože je jeho každodenním společníkem a jediným zdrojem obživy, ale i nenávidí kvůli krutým bojům, které s ním musí svádět. K rybě, se kterou celé dny bojuje, si vytvoří zajímavý vztah - chápe ji, podporuje ji v boji, přesto ji musí ulovit a když pak na její tělo útočí žraloci, chrání ji vlastním tělem a téměř za ni zaplatí životem. Chlapec je pro něj důležitý, na moři především jako pomocník; když svádí své boje s rybou, často na něj vzpomíná.
Manolin - se Santiagem rybařil velmi rád, dokázal ocenit, když se s ním stařec dělil o své zkušenosti, s úspěšnější lodí musel
rybařit kvůli nátlaku ze strany rodičů. O starce pečuje, dbá na to, aby zůstal v dobré fyzické kondici, nosí mu jídlo. Je šťasten, když se k němu nakonec může vrátit.

Hlavní myšlenka knihy, autorův záměr: Kniha zobrazuje vztah člověka k přírodě, jak ji miluje, jak nenávidí, bojuje s ní a zároveň dokonale splývá. Také poukazuje na psychickou sílu lidského jedince, na víru, protože jenom fyzická síla by starci k přežití nestačila. Neztrácí víru a naději i v okamžicích, kdy to s ním opravdu nevypadá dobře a tím si doslova zachraňuje vlastní život.

Umělecké a kompoziční prostředky: Novela psána tzv. metodou ledovce - autor věděl o Kubě téměř všechno a jak sám uvedl, klidně by mohl napsat knihu o tisíci stranách dopodrobna popisující tamější život, ale tuto část ledovce nechal skrytou pod vodní hladinou. Používá spisovný jazyk, občas španělské výrazy.

Vlastní názor: Stařec a moře mě ze začátku moc nebavil, ale autorovi se jeho úsečným a dynamickým vypravováním přeci jen nakonec podařilo mě vtáhnout do děje. Kniha se mi tedy docela líbila, starcovy boje s přírodou jsou mistrovsky popsané a i vztah mezi ním a chlapcem je vcelku důvěryhodně vystižen. Čtenář má pocit, jako by se to opravdu stalo, kniha se stává jeho vlastní zkušeností.

O autorovi: Ernest Hemingway se narodil 21. 7. 1899. Je považován za představitele tzv. Ztracené generace. Své nejznámější dílo, novelu Stařec a moře, napsal v roce 1952 a o dva roky později mu za ni byla udělena Nobelova cena. Mezi jeho další známé literární počiny patří např. romány Fiesta (1926) a Komu zvoní hrana (1940). 2. 6. 1961 spáchal sebevraždu.

Ernest Hemingway
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ZdenekL ZdenekL | E-mail | 17. ledna 2017 v 14:44 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na mariesworld.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama