Domov na konci světa

31. ledna 2011 v 12:25 | Marie |  Michael Cunningham
Rozhodla jsem se, že doplním nějaké články také do rubriky "Michael Cunningham", takže musím někde v hlavě vyhrabat, o čem že to vlastně píše, protože jsem to četla už docela dávno .

Domov na konci světa vypráví příběh Bobbyho a Jonathana, dvou stejně starých chlapců vyrůstajících v ohijském Clevelandu.
Bobby žije až do svých devíti let poklidný život se svými rodiči a starším bratrem Carltonem. Když však Carlton tragicky zahyne, jeho matka se hroutí a brzy umírá také. V době smrti matky, ve třinácti letech, se Bobby seznamuje s Jonathanem. Jonathan je obyčejný jedináček, s matkou v domácnosti a otcem majitelem kina. Mezi chlapci se vytvoří silné citové pouto. Každý den se schází u Jonathana v pokoji, poslouchají hudbu a kouří jointy. Brzy se k nim dost paradoxně přidává i Jonathanova matka, která si s Bobbym vytvoří zajímavý vztah - jakoby v ní Bobby našel vlastní matku, kterou už neměl.
Když je chlapcům patnáct, přestanou mezi sebe Jonathanovu matku přijímat poté, co je přistihne při milostných hrátkách.
Po maturitě odchází Jonathan studovat do New Yorku. Bobbymu zemře otec a nemá kde bydlet, takže mu Jonathanovi rodiče nabídnou pokoj po svém synovi. Bobby si s oběma rozumí, obzvláště s matkou, která ho zasvětí do kuchařského umění a on si posléze otvírá vlastní restauraci, která však brzy krachuje a Bobby se rozhodne, že odjede do N.Y.C. za Jonathanem.
Jonathan zatím dostuduje, získá práci novináře a bydlí s o jedenáct let starší ženou jménem Clare. Clare Jonathana i přes jeho orientaci miluje a plánují, že si spolu pořídí dítě. Jonathan se díky své práci seznámil také s Erichem, který se stal jeho milencem.
Když tedy Bobby přijíždí do New Yorku, nastěhuje se do bytu k Jonathanovi a Clare a brzy si najde práci, přesto však s nimi zůstává bydlet a naváže s Clare milenecký vztah. Jonathanovi, který miluje Bobbyho i Clare, to začne vadit a brzy od nich odejde, aniž by někomu řekl proč a kam.
Bobby a Clare se s ním opět setkávají až po roce, kdy Jonathan oznamuje Bobbymu, že jeho otec zemřel a všichni tři mu jedou na pohřeb do Arizony, kam se mezitím Jonathanovi rodiče kvůli zdravotnímu stavu jeho otce přestěhovali. Jonathanova matka se po smrti manžela hodně změní. Začne úspěšně podnikat a najde si mladšího milence.
Na ceste z Arizony se Bobby, Jonathan a Clare rozhodnou, že projedou celé Spojené státy. Na této cestě jim Clare oznamuje, že je s Bobbym těhotná. Všichni tři se rozhodnou, že budou dítě vychovávat spolu. Po skončení cesty kupují starý dům na severu státu New York, opravují ho a Jonathan s Bobbym si otevírají prosperující restauraci.
Clare se narodí dcera Rebecca, ke které si nejhlubší vztah vytvoří Jonathan. Po nějaké době se k nim nastěhuje Jonathanův bývalý milenec Erich, nemocný AIDS, o kterého pak pečují.
Když jsou Rebecce dva roky, Clare se rozhodne, že od Bobbyho, Jonathana a Ericha odejde a také to udělá. Úplně se ztratí a žádný z mužů netuší kam, proto po ní nepátrají, přestože jim Rebecca chybí.
Kniha končí tím, jak se Jonathan srovnává se svým životem, jak myslí na svou práci, Bobbyho, Clare a Rebeccu a také na Ericha, který o pár týdnů později umírá.

Domov na konci světa je především o vztazích mezi třemi hlavními postavami, o tom, jak spolu žijí a později vytvoří nonkonformní rodinu, ale díky střídaní monologů jednotlivých postav také o tom, jak chceme být druhými viděni a jak se jim místo toho jevíme.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama