Vita Sackville-West

21. prosince 2010 v 12:45 | Marie |  Jiní angloameričtí autoři
Vita Sackville-West (9.3. 1892 - 2. 6. 1962) byla britská spisovatelka a básnířka. Za svůj život napsala kolem třiceti děl, z nichž žádné bohužel nebylo přeloženo do češtiny. Je známá hlavně jako milenka Virginie Woolf.
Byla vdaná za spisovatele a politika Harolda George Nicholsona, se kterým měla dva syny. Přestěhovali se spolu do dnešního Istanbulu, ale později se vrátili zpět do Velké Británie. Jejich manželství bylo volné.
S Woolfovou se seznámila roku 1923 (jako jednatřicetiletá, Virginia byla o deset let starší), kdy je představil kritik umění Clive Bell a navázaly spolu sexuální vztah. Později se o tom v okruhu blízkých Woolfové a Sackville-West vyprávěla historka: Když byl Nigel (Vitin syn) dítě, dospělý mu řekl: "Virginia miluje tvou matku." a Nigel odpověděl: "Samozřejmě, že ji miluje, to my všichni."
V roce 1927 napsala Woolfová fiktivní životopis Orlando, který Vitě věnovala a také byl její osobou inspirovaný. O tomto díle se Nigel Nicholson vyjádřil: "Je to nejdelší a nejvíc okouzlující milostný dopis v dějinách literatury."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama