Jákobův pokoj

29. prosince 2010 v 11:37 | Marie |  Virginia Woolf
Doplňuju sem pár knih, které jsem za poslední dobu přečetla. Tohle je můj zápis do čtenářského deníku o knize Jákobův pokoj od Virginie Woolf, překlad Kateřina Hilská.

Místo a doba děje: Velká Británie, převážně Londýn, ke konci jižní Evropa, začátek 20. století (kniha končí počátkem 1. sv. války)

Námět, dějová osnova: Kniha vypráví o dětství, dospívání a studentských letech Angličana Jákoba Flanderse. Nejdřív se zabývá jeho ranými léty strávenými s matkou a bratry, později jeho nástupu na univerzitu a studiem. Jákob slaví víceméně úspěchy (především u žen) a vydobývá si své místo gentlemana v britské společnosti.

Hlavní postavy, jejich charakteristika: Jákob - obyčejný mladý muž, velmi inteligentní a vnímavý
Bonamy - Jákobův věrný a velkorysý přítel, je o něco starší než Jákob, ale hodně mu na něm záleží (postava inspirovaná velkým přítelem bratra Woolfové, se kterým se později spřátelila
i ona)

Autorův záměr (hlavní myšlenka díla): Kniha je údajně reakcí na smrt autorčina bratra, autorka chce možná také přiblížit čtenářům život jedince ve své době nebo vyzkoušet metodu proudu vědomí, jíž je kniha napsaná.

Umělecké a kompoziční prostředky: Er-forma, jak už bylo výše zmíněno metoda proudu vědomí, kniha se dělí na čtrnáct vcelku krátkých kapitol.

Vlastní názor: Ačkoliv se kniha nevyznačuje žádným převratným dějem, myslím, že mě zaujala, a to právě svým pomalým plynutím. Autorka se zmiňuje o každé byť sebemenší maličkosti a snaží se vše co nejdokonaleji popsat, nicméně kniha se minimálně dá přetrpět.

O autorce: Virginia Woolf se narodila 25. 1. 1882, žila v Londýně a později v Richmondu. Většinu života trpěla maniodepresí a několikrát se nervově zhroutila. Jejím nejznámějším dílem je Paní Dallowayová z roku 1925, která inspirovala světoznámý román a stejnojmenný film Hodiny. Experimentální prózu Jákobův pokoj (v originále Jacob's Room) napsala v roce 1922 jako reakci na smrt vlastního bratra Thobyho Stephena. 28. 3. 1941 spáchala sebevraždu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ashlynn Ashlynn | Web | 19. července 2017 v 15:41 | Reagovat

Každý z nás tak či onak aspoň raz tvárou v tvár s akciami, ktoré sľubujú veľké ocenenie - televízory, autá, chladničky alebo iPhone5. Ale je to naozaj - získať zdarma iPhone? Podrobnosti WEB!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama