Orlando

14. září 2010 v 19:55 | Marie |  Virginia Woolf
Překlad Kateřina Hilská

Doba a místo děje: Děj se odehrává v Anglii, převážně v Londýně a okolí, část knihy také v Turecku, 16. - 20. století.

Základní dějová osnova: Orlando je fiktivní životopis stejnojmenného mladého britského šlechtice vyrůstajícího v šestnáctém století u anglického dvora. Má slabost pro literaturu a sám začne psát nejrůznější poezii a divadelní hry. Seznámí se s ruskou princeznou Sašou, do které se zamiluje a poté, co je mu nevěrná, se Orlando hroutí a za nějaký čas se dostává do transu, při kterém jako by na Sašu zapomněl. Nastává osmnácté století. Při jedné příležitosti k sobě pozve slavného spisovatele Greena, který po přečtení Orlandových literárních pokusů napíše posměšnou hru o mladém šlechtici. Orlando všechna svá díla spálí až na prvotinu Dub. To způsobilo jeho ještě větší odtažení od společnosti. Když ho pak na panství vyhledala arcivévodkyně Harrieta a nedala mu pokoje, rozhodl se odjet jako velvyslanec do Turecka. Tam upadl do dalšího transu, při jehož začátku se oženil s cikánkou Pepitou a na konci, když se probral, zjistil, že je ženou. Po přeměně se Orlando přidává ke skupině cikánů a odjíždí s nimi pryč, nějakou dobu s nimi žije v divočině, ale začne se jí stýskat po Londýně, proto se rozhodne pro návrat. Zde čelí několika soudním obžalobám, je obviněna z toho, že je mrtvý, děti Pepity se soudí o jeho/její majetek a také nemá soud jasno v jejím pohlaví. Znovu se setkává s arcivévodkyní Harrietou, ale zjišťuje, že je to ve skutečnosti arcivévoda Harry, který se převlékal za ženu, aby vzbudil jeho zájem. Orlando však o arcivévodu nestojí ani jako žena a velmi nápaditě se ho zbaví. Když nastane devatenácté století, spory se vyřeší, Orlando se vdá a dokonce porodí syna. Její sbírka Dub, kterou po celý život psala a doplňovala, se dočká vydání a Orlando dokonce získává cenu. Kniha končí v roce 1928, který je totožný s rokem dopsání knihy.

Hlavní postavy, jejich charakteristika: Orlando - muž: je velmi citlivý a vnímavý, se zájmem o literaturu, ale také o ženy, dá se říct, že je trochu sukničkář.
Orlando - žena: využívá svých nově nabytých ženských výhod, ale přesto jí nadále zůstávají její mužské vlastnosti, občas se za muže dokonce převléká.

Autorčin záměr: Hlavní myšlenkou je ukázat, jak se měnila společnost a literatura v průběhu staletí. Kniha také poukazuje na postavení ženy ve společnosti.

Kompoziční a jazykové prostředky: Kniha je napsaná velmi vtipně, ale zároveň chytře a do hloubky, je přemýšlivá stejně jako plná humoru a z pohledu autorky také dost sebeironická. Dělí se na šest kapitol.

Vlastní názor: Orlanda považuji za literární triumf, je to velmi čtivá kniha, i když některé pasáže jsou trochu zmatené. Moc mě zaujala svou nápaditostí.

Filmové adaptace: 1992, Velká Británie, Rusko, režie Sally Potter, v roli Orlanda/Orlandy Tilda Swinton

O autorce: Virginia Woolfová se narodila 25. 1. 1882, žila v Londýně a později v Richmondu. Většinu života trpěla maniodepresí a několikrát se nervově zhroutila. Jejím nejznámějším dílem je Paní Dallowayová z roku 1925, která inspirovala světoznámý román a stejnojmenný film Hodiny. Knihu Orlando napsala v roce1928 a inspirací jí byla přítelkyně Vita Sackville-Westová. 28. 3. 1941 spáchala sebevraždu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama