Hodiny

29. srpna 2010 v 18:33 | Marie |  Michael Cunningham
Překlad Miroslav Jindra

Místo a doba děje: Kniha prolíná tři příběhy, první se odehrává v roce 1923 v Richmondu, druhý v roce 1949 v Los Angeles, třetí koncem 20. století v New York City

Základní dějová osnova: První příběh: Virginia Woolfová v prologu páchá sebevraždu, ale pak se vracíme zpět do jednoho dne, kdy žije s manželem Leonardem v Richmondu a píše svůj slavný román Paní Dallowayová. Vstává, snídá, rozmlouvá se služebnictvem a očekává příjezd sestry Vanessy s dětmi, Vanessa přijíždí dříve, než si domluvili, večer odjíždí a Virginii popadne nesmírná touha podívat se do Londýna, odkud se s manželem odstěhovali kvůli její nemoci, utíká na nádraží a kupuje si jízdenku, než však její vlak přijede, dohání ji Leonard a společně se nakonec domluví, že se zpět do Londýna přestěhují. Druhý příběh: Manžel Laury Brownové slaví narozeniny a ona se rozhodne, že než se vrátí z práce, tak mu se synem Richiem jako překvapení upečou dort. Je hodně ovlivněna Paní Dallowayovou, kterou zrovna čte, dort se nepovede a její psychický stav se ještě zhoršuje s návštěvou kamarádky Kitty, která jí sděluje, že musí do nemocnice. Laura nechá Richieho u paní na hlídání a odjíždí do hotelu, kde se ubytuje a sama na pokoji dlouho přemýšlí, pak se pro Richieho vrátí a večer společně s Danem slaví jeho narozeniny. Na konci knihy vyjde najevo, že Laura rodinu po nějaké době opustila. Třetí příběh: Clarissa Vaughanová žije se svou přítelkyní Sally, ale většinu svého času tráví s dlouholetým kamarádem Richardem, který je v pokročilém stadiu AIDS a oslovuje ji Paní Dallowayová. Clarissa se za Richardem toho dne zastaví vícekrát, večer totiž pořádá večírek na jeho počest. Když se za ním staví naposledy, Richard přímo před jejíma očima páchá sebevraždu, večírek se ruší a zbytek večera tráví Clarissa se Sally, dcerou Julií a paní Brownovou, Richardovou matkou.

Hlavní postavy, jejich charakteristika: Virginia Woolfová - žena středního věku trpící maniodepresí v době, kdy tuto nemoc ještě nikdo neznal, je považovaná okolím za podivínku, ale je nadprůměrně inteligentní a přemýšlivá, k sestře má velmi důvěrný vztah a manžel je pro ní nejlepším přítelem.
Laura Brownová - mladá žena, zdánlivě šťastně vdaná, se synem a čekající dceru, vypadá jako dokonale spokojená hospodyňka, ale je neuvěřitelně nešťastná a nechce do konce života obskakovat manžela a vychovávat děti.
Clarissa Vaughanová - žena krátce po padesátce, žijící v opravdu spokojeném partnerství, vydělávající dostatek peněz, jejímž smyslem života je stejně její umírající kamarád.

Autorův záměr: Autor chce ukázat, že přestože je Virginia Woolfová dávno po smrti, stále žije ve svých knihách a dokáže ovlivnit mnohé z nás. Co se týče příběhu Clarissy, chce také poukázat na homosexuální menšinu, jíž je sám členem a na mezilidské vztahy.

Jazyk, umělecké a kompoziční postředky: Kompoziční prostředky nejsou nijak zvláštní, Cunningham používá většinou spisovný jazyk, kniha se dělí na spoustu kratších kapitol, v nichž se střídá vyprávění příběhu Virginie, Laury a Clarissy.

Vlastní názor: Hodiny mě opravdu oslovily, všechny tři příběhy jsou nesmírně zajímavé, jak ten podle skutečné události, tak ty vymyšlené. Opravdu jsem nečekala, že se příběh Clarissy protne s tím Lauřiným a Virginiina povaha je dle mého názoru dokonale vystižena. Přestože je kniha trochu depresivní, vyskytují se zde i dá se říct humorněji pojaté pasáže, třeba kapitola, kde Clarissa rozmlouvá s kamarádkou své dcery. Hodiny řadím mezi mé nejoblíbenější knihy a považuji je za takřka geniální dílo.

Filmové adaptace: 2002, USA, režie Stephen Daldry, v hlavních rolích Nicole Kidman, Julianne Moore a Meryl Streep, film získal Oskara (nejlepší herečka v hlavní roli), Zlatý glóbus, cenu BAFTA a Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně.

O autorovi: Michael Cunningham se narodil v roce 1952 v Ohiu, napsal několik románů, z nichž do češtiny byli přeloženy Domov na konci světa (1990, česky 2005) a Vzorové dny (2005, česky 2006), obě tyto knihy jsem četla. Za Hodiny dostal v roce 1999 Pulitzerovu cenu.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lily Lily | 20. června 2011 v 20:25 | Reagovat

"život-Londýn-tuto červnovou chvíli" ...a Hodiny :)

2 Marie Marie | 22. června 2011 v 14:09 | Reagovat

Jak jinak :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama